MANYETİK SAC KALDIRMA-TUTUCULAR-I

Manyetik kaldırıcılar; silindir şeklinde dolu malzemeler ile yassı mamullerin ya da kesim giden malzemelerin kesildiği yerden kaldırılması için sıklıkla kullanılan ataçmanlardır. Ancak kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken hayati bir takım hususlar vardır. Bu yazımızda bu konuyu inceleyeceğiz.

NE KADAR KAPASİTEYE İHTİYAÇ VAR ?

Öncelikle iş planlarımız dikkatlice gözden geçirildikten sonra , aylık çalışma kapasitesini, işlenen malzemelerin kapasiteleri şeklinde belirlemeliyiz. Bu veriler bize aslında sadece manyetik tutucu tercihinde değil , diğer aparatların seçiminde ortak belirleyici veri olacaktır.

HANGİ TİP MALZEMELERDE KULLANACAĞIM ?

İşlenen metaller kalınlığı ve geometrik yapısı , manyetik tutucunun ,manyetik geçirgenliğinin (manyetik alanın) yüzeyden ne kadar derine indiği ve yüzey kavrama kuvveti ile alakalıdır. Yuvarlak ve küresel yüzeye yakın yapılarda manyetik tutucunun hem taban yapısı değişir hem de manyetik kuvvettin oluşturacağı tutma etkisi değişir.

manyetik-sac-tutucu-kaldırma

bu ürünlerin üzerinde genellikle marka olarak algılanan PML ibaresi yer almaktadır.Bu PERMAENT LIFTING kelimelerinin kısaltılmış halidir. Anlamı ise kalıcı mıknatıslanma özelliğinin olduğudur. Çok fazla detaya sahip olan bu konuda sizi sıkmak istemediğimizden kısaca bu tip ürünlerin kullanımında iş güvenliği açısından dikkat edilecek birkaç maddeye değinelim.Bu ürününden en fazla verimi almak ve herhangi düşme,kayma,sıyrılma vb.olayların meydana gelmemesi için kullanırken şu hususlara dikkat etmek gerekir.

a)Nemsiz ve kuru olması çok önemlidir.

b)Yüzeyin tutunma sırasında kaymasını önlemek için YÜZEYİN TEMİZLENMİŞ VE KESİNLİKLE YAĞSIZ olması gerekir.

c) Yassı malzemeleri kaldırırken; mutlaka kısa ve uzun kenarların köşegenlerinin kesim noktası bulunup ağırlık merkezini oluşturacak şekilde ölçüm yapılmalı ve tam ağırlık merkezi belirlenmelidir. Sonrasında yüzeyle teması sağlayan kol kilitlenmelidir. Bu yapılmadığı taktirde kaldırma işlemi riskli olacaktır.

d) Ürünün yer aldığı ambalaj içerisinden çıkacak olan kullanama kılavuzu ve üreticinin uyarıları dikkat alınmalıdır.

e) Ürün en fazla(Maksimum) kaldırma kapasitesi standart ortam sıcaklıklarına göre tasarlanıp imal edildiklerinden,KESİNLİKLE YÜKSEK SICAKLIK ihtiva eden ortamlarda bu ürünleri kullanmayınız.(Sıcaklık Artıkça cimlerin manyetik özelliği azalır. Daha sıcak ortamlarda manyetik kaldırma ataçmanı için farklı yöntemleri içeren elektro manyetik kaldırma yöntemlerini tercih etmeniz gerekecektir.)