TAM VE YARI AKÜLÜ ÜRÜNLERİ DOĞRU KULLANMAK -I

Tam akülü veya yarı akülü* istif makinelerinin ,imalat, depolama ,lojistik ve daha pek çok yerde sağladığı avantajları bilmeyen yoktur. Ancak bu ürünler hakkında ne kadar bilgiye sahibiz.

Deneyimlerimize baktığımızda aslında, akülü ürünlerde meydana gelen arızaların büyük bölümünün, bu tip cihazların eğitiminin alınmamasından ya da ürünü kullanarak öğrenme yoluna gidilmesinden kaynaklanmaktadır. Oysa ürünle birlikte gelen ve büyük bir titizlikle hazırlanan ve dilimize çevrilen kullanma kılavuzları okunmadan bir kenara atılmaktadır.Bu kılavuzlarda üründen en iyi verimi almak ve uzun yıllar sorunsuz kullanmak için pek çok bilgi yer almaktadır.Bu yazımızda, çalışma hayatımızda önemli bir yer tutan ve pahallı olan bu ürünlerin kullanılmasında dikkat edilecek kuralları anlatacağız .Bu yazımızda değineceğimiz konular akülü istif makineleri için anlatılmış olsa da bu grupta yer alan diğer akülü kaldırma, taşıma makineleri içinde geçerli olmaktadır.


  • Akülü istif makineleri sahip oldukları farklı kaldırma yükseklikleri ile  ,paletlenmiş yükleri  yükleme ve indirme de kullnılırlar.Genel olarak  operatör tarfından yaya  olarak kontrol edilen bu ürünlerin bazı modellerde; operatörüde üzerinde taşıyacak şekiilde tasarlanmış basamaklar vardır.Kendinden tahrik motorlu ile hızlı ve güvenilir bir üründür.
  • Kullnım amacının dışında bu tür ürünleri kullanmak iş güvenliği ve sağlığı açısından olumsuzlar içerecektir.Dolayısı ile kesinlikle kullnım amcının dışındaki işlerde kullnılmamalıdır. 
  • Akülü istif makineleri veya benzer ürünlerin kullnılması belli bir koordinasyon becerisi gerktirdiği için kesinlikle konu ile ilgili eğitim almış personel tarfından  kullanılmalıdır .  

(*) buradaki yarı ifadesi ile  aslında ürünün, sadece asansör hareketinin elektrikli olduğu anlatılmak istenmektedir. Sanırım bu adlandırma piyasada artık kabul görüyor.