KABLOLU (PENDANT)  VE UZAKTAN KUMANDA 


Kablolu veya kablosuz kumandalar, başta vinç makineleri olmak üzere ,yer vinçlerinde,veya özel tasarım makinelerde kullanılan bir bileşendir.Hareket sayıları,çift hızlı(double speed) veya tek hızlı (single speed) olmaları ayrıca çalışma voltajlarına  göre farklı tipleri vardır.Kumanda üzerindeki buton sayıları bu hareket sayısına göre belirlenir.

İki Hareketli Kumanda << 2H >> -Genellikle sabit vinçlerde sadece yukarı ve aşağı  hareketi sağlamak, ya da yer vinçlerinde ileri ileri hareketi sağlamak için kuıllanılan kumanda tipidir.Kumanda üzerindebu hareketleri sağlamak için 2 adet buton ve bir adet acil stop butonu vardir. (2+1).

Dört Hareketli Kumanda << 4H >> -Monoray Vinçlerde; düşeyde  yukarı-aşağı, ray üzerinde ise  sağa-sola hareketi sağlamak için kullanılan kumada tipidir.Kumanda üzerinde bu hareketleri sağlamak için 4 adet buton ve bir adet acil stop butonu vardir. (4+1).

Altı Hareketli Kumanda <<6H >>-Tavan vinci,portal vinç,pergel vinç (elektrik dönüşlülerde)  gibi endüstriyel vinçlerin tamamında kullanılırlar.Tavan vinçlerinde kedinin (kaldırma makinesinin) , dört hareketine ilaveten ,kediyi taşıyan köprünün de  hol boyunca ileri geri hareketi  sağlanır.Portal vinçlerde de durum aynıdır. Toplamda kedi dört  hareketine (4H -sağa sola,yukarı aşağı ) karşılık köprünün  hol boyunca iki hareketi (2H - ileri- geri) vardır.Kumanda üzerinde bu hareketleri sağlamak için 6 adet buton ve bir adet acil stop butonu vardir. (6+1).